Novinky

 

 

18.4.2019

Novinka:

Elmo posílá narozeninovou „pac a pusu“ svým sourozencům: Milá sestřičko, milí bratříčkové, ač už nejsme děti, buďme nadále radostní, hraví a optimističtí, vždyť jsme erdelové, co milují život! Tak ať je ta osmička šťastná a miska večer pěkně mastná ☺!

 

6. - 7.4.2019

Novinka:

Výběrové soutěže MR IGP3 ze přesouvají z Čech přes Vysočinu na Moravu, o tomto víkendu v Bochovicích startovali Anička Brettschneiderová a Ferrari Finta-Star. Příprava pečlivá po všech stránkách a přesto to bohužel nevyšlo…. Aničku už delší dobu obtěžují komplikace s rovnováhou, věnuje se jim, dochází k odborníkovi a ony přesně věděly, kdy dát o sobě vědět. Sobota byla tedy v duchu nestability a nejistoty psovoda a tím pádem nepohody psa (P 63 bodů, O 0 bodů), neděle už dobrá a stopa bez jednoho předmětu, s vysokým nosem a „nečistými“ lomy ohodnocena na 70 bodů. Smutek, zklamání a výzva vyladit své zdraví a vyrazit znovu do boje! Ano, Aničko, to je ten pravý přístup, moc Vám držím palce!

 

30.3.2019

Novinka:

Vrh D slaví 8. narozeniny! Pravidelně a poměrně často vídávám Daphne a Doris - odhodlaná děvčata, co se opravdu „neztratí", na výcvikových akcích velmi pěkně zdobí pracantka Deanna a také Dotty je moc šikovná. Krasavec Doyle jistě žije super život, byť ho v mládí prožitá srážka s autem silně ovlivnila a „ztracená“ Daida snad také nadále těší svou rodinu… Mějte se všichni skvěle, buďte zdrávi a veselí!

 

16.3.2019

Novinka:

Dnešní vyhlášení klub. soutěže ATK přineslo mou velkou radost:
bratři Ferrari a Forever Dixie bodovali v sekci výkonu:
Ferínek skončil na 3. místě a Dixa na 2. místě!!!
Milá Aničko, milý Stando, moc gratuluji!

 

12.3.2019

Novinka:

Vrh F dnes slaví 5. narozeniny! Poslední dobou bylo/je dosti slyšet o Fay (matka vrhu G) a také chlapcích Forever Dixie a Ferrari a jejich sportovních výkonech. Ale vím, že třeba Fox se svou milovanou paničkou vyrážejí na hony, Felix v Bratislavě pečlivě cvičí IPO, nyní tedy IGP :-) a utužuje kamarádství s malým Gordonem Finta-Star, Fred na jižním Slovensku střídavě cvičí a střídavě hlídá svou malinkou paničku, slečna Flora s nadšenou paničkou běhá agility, Fanny je vynikající chůvou a rodinnou partačkou - a já jsem šťastná, že jejich životy jsou velmi pestré, spokojené a jejich páníčkové prostě bezvadní! Krásný sváteční den!

 

8.3.2019

Novinka:

Milé dámy, užijte si svůj dnešní den, navrhuji následující relax: uvařte si kávu a pusťte si video z obran M. Chalupného (na začátku uvídíte i Feriho Aničky Brettschneiderové), které je zejména zajímavé a originální svým zpracováním - a pánové, podívejte se samozřejmě taky 😄!
https://www.youtube.com/watch?v=z3iyCoRGEeM&feature=youtu.be 

24.2.2019

Novinka:

O tomto víkendu se konalo Mistrovství stopařů Německa IGP FH, pečlivě jsem sledovala výkony erdelů a držela jim palce - ještě pevněji psovi Zaak Zawadi von Erikson, polobratrovi Cerbera, otce vrhu G. A tito zástupci AT udělali plemenu neskutečnou reklamu: Lulu’s Gustav, 188 bodů, 3 místo, Zaak Zawadi von Erikson, 187 bodů, 4. místo a X-Man Jo von der Heinrichsburg, 178 bodů, 11. místo z celkového počtu 30 startujících! No, není to bomba??!!!

Neděle také přinesla zveřejnění reportáže o erdelech v pořadu Chcete mě?. Natáčela se za parného počasí na začátku loňského září. Okolnosti rozhodly, že nakonec jsem byla jediným lidským aktérem a za pejsky Elmo a Clea (Berry byla 4 dny v psím nebi, nálada tedy neveselá). Ač se natočila hromada materiálu, v reálu se dle mého použily spíše méně povedené záběry. Průvodní slovo paní Tiché je ovšem velmi milé a pro plemeno příznivé, psům to sluší, mně méně a já se nakonec raduji, že zase byli erdelové k vidění v TV.
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1095970013-chcete-me/219562221300005

 

17.2.2019

Novinka:

Možná jste si již všimli na soupiskách výběrových soutěží na MR ČR IGP3, že budeme mít opět zástupce plemene ve startovním poli! Jsem skutečně nadšená a pyšná na dvojici Anička a Ferínek, tedy Anička Brettschneiderová a Ferrari Finta-Star, kteří nastoupí na závod ve Svatoslavi na Třebíčsku. Moc jim fandím a držím palce!
O tomto víkendu Ferínek trénoval s figurantem Martinem Chalupným, krásné fotky jsou dílem paní Karolíny Kopcové - pěkná podivaná!

 

 

16.2.2019

Novinka:

Už vím, že psát a soudit cokoliv o zdraví a kondici téměř 15-letého psa je ryzí nerozum a naivita. Ve čtvrtek postihla Dotty jakási mozková příhoda (nemá smysl rozebírat nepěkné dopady na její tělo a mysl) a dnes jsme ji nechali odejít do psího nebe. Dotty, díky za vše!

 

10.2.2019

Novinka:

Dnes jsme si krásně užili Den erdela v Doubravčicích. Hodně lidí, milá atmosféra, dobré jídlo - prostě pohodička. Z mých dětí dorazili: Coffee, Egbert, Fay, Gaia a Goya. Malá G-děvčátka si potrénovala „poslušnost“ s Aničkou. Páníčkové hned chytili "svěží vítr do plachet“ a ještě více v nich narostla chuť trénovat. Goyu tak čeká na začátku března seminář s Aničkou Brettschneiderovou. Měla jsem z nich velkou radost!
Zacvičit si také přijely Q-slečny von Erikson: moje Quida a sestra Qwalli Manni kamaráda Petra Rezka. Jsou to nadané šikulky.
Život není jenom radost a věčné slunce, a tak mi hned po příjezdu domů dorazila zpráva z Pardubic: zemřel Back Finta-Star. Velmi milý, příjemný, rozumný pes žijící uprostřed rodiny aktivním životem.
Náš vrh B (v nadcházejícím červnu 12-letý) se začíná tenčit: po nevysvětlené ztrátě ze zahrady Big Elvise před mnoha lety odešly fenky: Butterfly, pak Barbule a na začátku prosince Betty. Je mi to líto…

 

28.1.2019

Novinka:

Trochu aktuálních zpráv: smečce se daří dobře, Quida se rozverně začlenila, dospělí s ní mají trpělivosti stále víc :-). V březnu patnáctiletá Dotty funguje dle svých velmi dobrých možností, s chutí jí, dobře se pohybuje, žádné bolesti, žádné léky. Je oblíbenou partačkou Quidy, která poněkud zneužívá jejího věku a rozverně babičku pošťuchuje. Dotty to nejprve radostně snáší, pak už ztrácí fyzickou i duševní sílu a je „game over".
Ráda bych Vás upozornila na dvě velmi zajímavé akce:
8. února navštíví náš cvičák ZKO Praha 6-Břevnov rozhodčí I. třídy a člen Výcvikové komise ČKS Jirka Čákora a zasvětí nás do tajů nového zkušebního řádu IGP. Poplatek za školení a debatu je nevinných Kč 100,— a zájemci se ještě mohou hlásit - na můj e-mail. Začátek v 18 hodin.
10. února se koná v Doubravčicích (naše nové místo akcí ČK ATK) nedaleko Mukařova Den erdela. Začínáme v 10 hodin, budeme trénovat, povídat si, baštit,… Svou účast je třeba nahlásit (mj. kvůli objednání obědů) Aničce Brettschneiderové:
brettan@seznam.cz

 

IMG_3548 (kopie).jpg (523005 bytes)IMG_3545 (kopie).jpg (525823 bytes)IMG_3547 (kopie).jpg (533483 bytes)

 

12.1.2019

Novinka:

Slečna Grace je už také ve své rodině! A není to rodina jen tak obyčejná: spousta dětí, spousta zvířat (psi, kočka, hadi, sova,…), spousta pozitivní energie a elánu. Grace (nyní Dobby - ano, jako ten ušatý skřítek v HP :-)), okamžitě očarovala svou novou paničku a je to láska vzájemná. Moje radost z tohoto umístění je obrovská, k tomu máme od sebe cca 25 km a panička již plánuje své aktivity s holčičkou.
Jen v Litvínově je prázdno a smutno, nezvyklý klid a čistota :-)) a to vše naštěstí válcuje pocit, že všechna G-děťátka odešla do super rodiny, ve kterých je čeká láska, aktivní život a nejspíš i zúročení genetických předpokladů. Získali jsme tak také nové členy klubu, kteří již plánují letošní rok - Den erdela, LVT,…. Všechny majitele Géček moc zdravím, přeji hodně radosti a spokojenosti s erdelátky a děkuji za jejich přístup!

 

2.1.2019

Novinka:

Dnes jsem viděla Gretičku, než odjede se svou paničkou do Itálie. Velmi milé, šikovné děvče, super sportovní a povahový potenciál, roztomilá, sladká, již pěkně oddaná spokojené paničce. Hrátky s Quidou byly nekonečné a my s paničkou Gréty tak zaujaté jejich hrou, hopsáním a lehkým bojem, že jsme zapomněly fotit.
Kdo byl ale dnes objektem fotografování, byla poslední volná holčička Grace, takto dnes pózovala s maminkou!

 

efaf84ae-f1f7-42c1-8498-43fa09b44ab2.JPG (206092 bytes)81b44094-ea10-4f0e-8206-cac362af3f65.JPG (211680 bytes)f318d8aa-9cba-453d-b840-6eab59291898.JPG (233337 bytes)

 

25.12.2018

Novinka:

Odchod další holčičky byl neskutečně rychlý: německý zájemce se ozval e-mailem a o necelé dva dny odjížděli s manželkou domů s Ginger po boku. Pán je myslivec a vycvičil nejednoho výmarského ohaře. Paní se věnovala s labradorem záchranařině a po shlédnutí videí tatínka Cerbera a získání informací o sourozencích Fay a jejích předcích zahořela pro IPO a už ví, kam se vydá na cvičák. Ginger, nyní Ebby, bude nabídnuto několik možností vyžití a ukáže se, kde bude nejspokojenější a nejúspěšnější. Tento přístup je mi velmi sympatický: nehledat a nelámat psy do mých metod a přístupů, ale naopak najít pro svého psa tu nejlepší cestu. Milá Ebby, hodně štěstí v nové rodině!

 

24.12.2018

Novinka:

Nikoliv Ježíšek, ale už Mikuláš (ale možná zejména čert) nadělil 5. prosince naší rodině novou posilu: slečnu jménem Quida von Erikson. Zatím jsme z děvčete jen nadšení: její povaha je dle očekávání excelentní (zájem, rychlost, odolnost, vyrovnanost) a k tomu všemu je i moc milá, přítulná a hezká. Fotky budou nejdříve na working-dog. Na chystaném PF bude Quida též k vidění. Quido, vítej, ať opět jedeme na šťastné, psí vlně!

 

15.12.2018

Novinka:

Pavlína Fulde (panička Fay a jejích G-miminek) poskytuje děvčatům úžasné zážitky a aktivity. Holčičky jsou vskutku temperamentní, a tak po procházce je třeba vybít zbytek energie při běhání v garáži a přetahování se o hadr s Fay. Také ranní procházka po horách, kdy obsluha ladí sněžná děla a hlučná rolba chystá sjezdovku, je úžasnou součástí super socializace. A děvčata jasně ukazují, že takové náročné a hlučné prostředí rozhodně zvládají s přehledem - to vše můžete vidět na mém kanálu YouTube - stačí dole kliknout na ikonu!

 

11.12.2018

Novinka:

Slečna Ginger a Grace byly už nejednou zadané a přesto nakonec zůstávají s mámou - časově je vše v pořádku, nyní je správný čas na odchod. Zkrátka nějaké zapeklité období zájmu o chlapečky, plné nemocí dětí, zákazů manželek, nestandardních zahraničních zájemců, které naopak odmítáme my, apod. Tyto skvělé holčičky jsou určeny pro skvělé lidi a my věříme, že stejně jako jejich sourozenci své super rodiny najdou. Spolu s Ginger a Grace čeká na svou maminku, žijící v zahraničí, slečna Greta. Všechna tři děvčata žijí tak, jako by byla ve svých nových rodinách: chodí ven (do města, do parku, do lesa), mají návštěvy, hrají si uvnitř i na zahradě, spolu i s maminkou (kterou velmi respektují a ctí), čeká je další očkování, jsou pěkné, zdravé, ničeho se nebojí vč. zvuků, zdravě kurážné a sebevědomé bez hysterie, temperamentní a rychlé :-). Myslím, že při rozhodování, zda nyní štěně či nikoliv, je třeba říct, že vánoční čas je právě ten pravý. Všichni máme více volna než obvykle, rodiny jsou pospolu, věnujeme se procházkám i lenošení, přidat do toho všeho štěně je super!
Na fotkách jsou Gordon a Gaia ve svých nových domovech - zprávy o nich máme jenom nadšené! Dětičky jsou chváleny za přirozenou poslušnost, velkou přítulnost i čistotnost, vyrovnaný projev. I sdělení typu "Takového erdela jsme v životě neměli, je to erdel?„ přicházejí :-). Já vím, vlastní zkušenost mi ukázala, jakým směrem má můj chov jít a jak má probíhat odchov, aby ten erdel rozhodně moc a moc těšil!

 

DSC_02746.jpg (256614 bytes)DSC_09702970.jpg (367406 bytes)

 

25.11.2018

Novinka:

Slečny Ginger a Grace nadále čekají na své správné páníčky (zájemci se ozývají, ale…) a brzy zase ukáži jejich aktuální podobou.
Za týden půjdou první miminka do světa a zatímco jsou jejich životní pokroky a výsledky jednou velkou neznámou, velcí chlapi této rodiny sklízejí další úspěchy: Ernie (prastrýc vrhu, bratr babičky Epiphany :-)) a Sonička Šabacká složili na Slovensku vrchol. sutinovou zkoušku IRO řádu RH T-B na „dobře“ u rozhodčícho Pavla Šabackého a strýc vrhu (bratr matky Fay) Forever Dixie a Ing. Standa Šlejtr složili u rozhodčího A. Pouče vrchol. zkoušku IPO3 také na „dobře“.
Pánové a dámo, moc gratuluji!

 

16.11.2018

Novinka:

Dnes měly děti vrhu G velký den: přijely návštěvy pro výběr svých miminek. Nyní je jasné, že pan Hnědý (zde nebylo co vybírat :-)) a slečny Růžová, Šedá a Béžová jsou Gordon, Gaia, Goya a Greta a stanou se obyvateli slovenské Bratislavy, Zlína, Kralup a italského Milána. Slečny Modrá a Oranžová (tedy Grace a Ginger) stále čekají na své vhodné páníčky a skvělý rodinný a sportovní život. Obě jsou zdravé, veselé, plné radosti ze života a temperamentní. Mají správné nůžkové skusy, správně postavené špičáky, pěknou srsti a pigment, nemají kýlu, zalomené ocásky apod. K odběru jsou tyto super holčičky od 1 prosince.

 

 

Slečna Modrá:

DSC_4776.jpg (2482069 bytes)DSC_4780.jpg (2435395 bytes)DSC_4783.jpg (2403056 bytes)DSC_4784.jpg (2559744 bytes)DSC_4788.jpg (2307974 bytes)DSC_4789.jpg (2481579 bytes)DSC_4775.jpg (2266243 bytes)

 

Slečna Oranžová:

DSC_4735.jpg (2554978 bytes)DSC_4734.jpg (2502709 bytes)DSC_4732 (2).jpg (2472022 bytes)DSC_4730.jpg (2452514 bytes)DSC_4727.jpg (2368084 bytes)DSC_4725.jpg (2132770 bytes)DSC_4724.jpg (2108487 bytes)DSC_4722 (2).jpg (2361940 bytes)DSC_4737.jpg (2645665 bytes)DSC_4736 (2).jpg (2607837 bytes)

 

5.11.2018

Novinka:

Dnes jsem opět vyrazila za dětmi do Litvínova. Ač se jedná o externí vrh, vše probíhá dle mých vizí od výběru krycího psa po odchov štěňat (jinak by nemohla být „Finta-Star :-)) a musím říct, že u paní Pavliny běží vše přímo vzorně. Děti mají novou, obrovskou bednu jako svůj dům a hříště, se zavěšenými hračkami, přímo uprostřed obýváku, takže jsou v plném provozu rodiny. Panička s nimi tráví celé dny, miminka už mají své první návštěvy, které přinášejí dobroty a hračky. Děťátka jsou moc šikovná, vzorně baští a už testují své fyzické schopnosti a sourozenecké vztahy. A také mají svá jména, nikoliv přiřazená, ale na ČMKU nahlášená, všechna jsou vybrána novými majiteli z našeho seznamu jmen: pejsek Gordon a fenky Gaia, Ginger, Goya, Grace a Greta.

 

IMG_2611.jpg (64988 bytes)IMG_2612.jpg (64528 bytes)IMG_2616.jpg (88870 bytes)

IMG_2619.jpg (355087 bytes)IMG_2621.jpg (319402 bytes)IMG_2622.jpg (66337 bytes)

IMG_2623.jpg (89356 bytes)IMG_2624.jpg (79707 bytes)IMG_2625.jpg (80519 bytes)

IMG_2630.jpg (82553 bytes)IMG_2637.jpg (347451 bytes)IMG_2638.jpg (334174 bytes)

IMG_2600.jpg (352401 bytes)IMG_2601.jpg (68154 bytes)IMG_2603.jpg (84760 bytes)

IMG_2604.jpg (82482 bytes)IMG_2607.jpg (50330 bytes)IMG_2610.jpg (86914 bytes)

 

2.-4.11.2018

Novinka:

S Elmem jsem vyrazila do Zbraslavi u Brna, kde se konal 1. ročník Memoriálu I. Klosové - stopařský speciál. Nastoupili jsme do nejvyšší kat. ZVV1+FPr2: dvě stopy ve dvou dnech. Nutno dodat, že vyhlášené kategorie byly v tomto prvním ročníku pouze „na vzykoušení“, od příštího roku jistě dojde ke změnám. Elmíček se rozhodl, že mazáci si musí práci zpestřit, aby byla větší zábava, a tak nás ta legrace v podobě ignorovaných prvních předmětů na obou stopách stála 10 a druhý den 11 bodů - to jsem se taky moc pobavila… Tato velká bodová ztráta nás tedy stála pěkné umístění a bylo z toho 7. místo. Jak dopadly další naše odchovy, může vidět o kousek níž - všichni mi udělaly velkou radost, protože opravdu nikdo nepředvedl sebemenší ostudu, žádný výpadek, všichni makali na plný plyn!
Celá akce, celý víkend se nesl ve výborné náladě, krásné ryzí kamarádství na všech frontách, přes den jsme si drželi palce a večery trávili povídáním a smíchem. Díky všem za účast, trénink na akci a všem klubovým nadšencům za přípravu tohoto nového závodu erdelů!

Kat. B - stopy ZVV1 - 6 závodníků:
1. místo - Anička Brettschneiderová a Epiphany Finta-Star - 95 bodů

Kat. C - stopy ZVV1 + FPr2 - 10 závodníků:
1. místo - Zdeněk Brázdil a Deanna Finta-Star - 194 bodů
2. místo - Sonička Šabacká a Ernie Finta-Star - 188 bodů
4. místo - Standa Šlejtr a Forever Dixie Finta-Star - 181 bodů
5. místo - Anička Brettschneiderová a Ferrari Finta-Star - 180 bodů
7. místo - já a Elmo Finta-Star - 169 bodů

 

31.10.2018

Novinka:

Vrh G má spoustu pěkných videí, brzy je zveřejním na profilu CHS na YouTube. Pokud máte zájem už nyní, mohu Vám je poslat třeba přes WhatsApp.
Jinak G-dětičky vykazují skvělé pokroky, krásně rostou, baští a objevují svět - paničku už není třeba jen olizovat, rázně zakousnout nos je také super, ve věku 3,5 týdne zabíjet nohavice je také povedená novinka :-)!

 

30.10.2018

Novinka:

Ještě k rodičům vrhu G - že je tatínek super bomba sportovní pes, o tom není pochyb, ostatně nyní o víkendu ke svým úspěchům na německých klub. mistrovstvích podle IPO3 přidal i 2. místo na stopař. klub. mistrovství dle FH2! Mimochodem jeho bratr (po totožných rodičích Sanjo von Erikson x Tiberta von Erikson) Zaak Zawadi von Erikson obsadil rovněž 2. místo (nastoupil rovnou i do výběru na Mistrovství stopařů SRN 2019) a čuchal tedy dvakrát, a to vždy za 96 bodů! Krásné stopařské výsledky měl i jeho bratr Zeymen a otec Sanjo.
No a Fay - rozhodně zajímavé děvče!: o úspěších F-sourozenců a předešlé generace, tedy matky a sorozenců E-vrhu Finta-Star si můžete přečíst v sekci Odchovy. Otec Fay - Ferrari von der Weiler Burg - je otcem mnoha super dětí, např. letošního velkého německého objevu Yale von der Laubenhaid - 2. místo na KLSP (IPO3) a 4. místo na KFSP (FH2)…
Koho zajímá více, doporučuji objevit svět working-dog.com

 

23.10.2018

Novinka:

Dnes opět novinky z hnízda našeho G-vrhu: vývoj a projev miminek ve velmi raném věku 2 a půl týdne je pro mne až neuvěřitelný! Jsou to regulérní malinkatí pejskové (otevřená očka, otevřená ouška) s hlasovými projevy, velmi slušně pochodující na vratkých nožičkách a k tomu s chováním typickým pro erdely: opřené bradičky o vyšší místa, spinkání na zádech a pacičky do nebe, hlavička zvrácená dozadu…. Než to celé okouknete, tak se vzbudí jediný chlapíček (ten s hnědým obojkem), usedne uprostřed děvčat a sestrám hlasitě nadává… Úžasné kino, děti k zulíbání a paní matka Fay k uznalému pohlazení za skvěle odvedenou práci. Pavlíno, jste super!

 

IMG_2405.jpg (450100 bytes)IMG_2406.jpg (343956 bytes)IMG_2410.jpg (330383 bytes)

IMG_2411.jpg (318674 bytes)IMG_2412.jpg (334537 bytes)IMG_2413.jpg (334784 bytes)

IMG_2414.jpg (350583 bytes)IMG_2416.jpg (497563 bytes)IMG_2418.jpg (418399 bytes)

2015f889-b324-43fb-9902-85d0259e73d8.JPG (60902 bytes)fc39b39c-32ff-4fc2-b78f-89c4f460fc65.JPG (61800 bytes)IMG_2398.jpg (454486 bytes)

IMG_2399.jpg (456555 bytes)IMG_2401.jpg (452347 bytes)

 

22.10.2018

Novinka:

Sonička Šabacká a její Ernie Finta-Star nastoupili na další dva závody. Tento víkend strávili na Slovensku, čekala je noční sutina pro pokročilé, 4 hledané osoby v limitu 20 minut, 13 startujících. Erník našel všechny v čase 7 minut 40 vteřin a obsadil tak 2. místo!
Předešlý víkend byl ve znamení Memoriálu O. Dvoroka: kategorie FL-B, rozhodčí Pavel Šabacký. Nastoupilo 12 psovodů, 4 splnili limit. Erníkovy body: speciál 179 a poslušnost 94! Tato úžasná dvojice tak obsadila 2. místo a získala pohár za nejlepší poslušnost celého závodu!
Soničko, jsem nadšená a věřím, že i Tebe ten kudrnatý kluk jenom a jenom těší!

 

44023052_300045320831484_2323759035792228352_n.jpg (155555 bytes)44391362_1906038176130473_3643524149944516608_n.jpg (56337 bytes)44464893_1906037636130527_2079717529449660416_n.jpg (62233 bytes)

 

16.10.2018

Novinka:

Dnes konečně i pár (bohužel hodně málo povedených) fotek Ferínka (Ferrari Finta-Star) a Aničky Brettschneiderové z CACITu exotů a také máme konečně ofic. tabulku výsledků - 7. místo Aničky je prostě super!
A ještě k miminkům: všechna dnes vážila více než 900 gramů, předvádějí velké pohybové pokusy (např. útěky z váhy :-)), náznaky štěkání, vrčení - prostě velcí pejskové - 10 dnů je 10 dnů :-).

 

IMG_2248.jpeg (272159 bytes)IMG_2239.jpeg (274165 bytes)IMG_2257.jpeg (292832 bytes)

IMG_2229.jpeg (414216 bytes)IMG_2223.jpeg (429111 bytes)image1.jpeg (70533 bytes)

IMG_2264.jpeg (361920 bytes)IMG_2234.jpeg (305608 bytes)

 

12.10.2018

Novinka:

Dnes jsem jela navštivit dětičky vrhu G. Našla jsem klubko spokojených, čisťoučkých a baculatých miminek. Maminka Fay je pozorovala a když nastal čas krmení, klidně a s rozvahou k nim ulehla. Štěňata se změnila jako mávnutím proutku a byla rychlá, odhodlaná až zarputilá. Pohybovala se na více vratkým krokem než plazením :-). Pracovní krev zkrátka přináší silné osobnosti :-).
Porodní váha erdelátek byla 350 - 400g, včera (ve věku 5 dnů) všechna vážila přes 600g. Vše je tedy, jak má být a odjížděla jsem spokojená, nadšená, že Pavlína a Fay odvádějí skvělou práci!
V tomto vrhu jsou ještě dvě volné holčičky a vzhledem k jeji genetické výbavě (temperament, pracovní vlohy, přirozená ovladatelnost a spolupráce s člověkem) budou vhodné zejména pro aktivní lidi.

 

IMG_2332.jpg (664505 bytes)IMG_2331.jpg (639293 bytes)IMG_2334.jpg (499040 bytes)

IMG_2333.jpg (500874 bytes)

 

10.10.2018

Novinka:

Mám tu další zprávy o úspěších našich dětiček z posledního víkendu: další F-chlapíček, Forever Dixie Standy Šlejtra, složil zkoušku ZVV2 na parádní body: 94/92/84! Vše jsem s radostí doplnila do tabulka úspěchů odchovů v sekci Odchovy. Erníček Soničky Šabacké je na tom podobně jako můj Elmo: má již většinu možných zkoušek složeno. Sonička se s Erniem vydala na stopařský závod Velká praktická stopa 2018, na který nastoupilo 12 závodníků. Praktická stopa byla 2 hodiny stará, 1,5 km dlouhá, vedla různými terény. Erník zabojoval a skončil na parádním 2. místě! Soni, Stando - moc Vám gratuluji!

 

DSC02120.jpg (38275 bytes)DSC02109.jpg (306502 bytes)DSC02107.jpg (250625 bytes)

DSC02106.jpg (221007 bytes)43262239_1421468617997121_3052963750152765440_n.jpg (90345 bytes)DSC02124.jpg (245419 bytes)

DSC02113.jpg (328230 bytes)DSC02112.jpg (355961 bytes)

 

6.-7.10.2018

Novinka:

Tento víkend byl plný krásných zážitků a úspěchů:
NARODIL SE VRH G! Fay porodila v sobotu večer a v noci jednoho klučíka a pět holčiček. Porod byl rychlý a hladký, vše přímo učebnicové! Štěňátka vážila v rozmezi 360 - 400 gramů a pěkně přibývají. Prostě radost! Ještě nějaká holčička by byla k mání zejména do sportovní rodiny - pracovní vlohy silně geneticky podpořeny!
FERRARI Finta-Star a Anička Brettschneiderová spolu s Věruškou Kopencovou reprezentovali našeho plemeno na CACITu exotů v kat. IPO3. Anička i skládala zkoušku (většina lidí volí jistotu a zázemí domovského cvičáku, borci vyrazí na velký závod, Aničko, smekám) a podařilo se! Se známkou „dobře“ vystoupila s Ferínkem na bednu jako erdelí jednička! Viděla jsem obranu této dvojice, slyšela jsem bodové hodnocení španělského rozhodčího - no, IPO je IPO, zejména v Čechách, kde je přísnost skutečně evropského formátu - a kromě „poblázněných“ revírů bylo vše prostě moooc pěkné. I figuranti si o erdelech povídali :-). Jsem na Aničku a Ferínka moc pyšná!
CERBERUS VON ERIKSON - tatínek našeho právě narozeného vrhu G, loňský vítěz KLSP, stanul i letos na bedně tohoto největšího erdelího závodu, byl třetí! Body 98/85/93 jistě svědčí o parádní práci a nejspíš nějaké větší chybce na poslušnosti - věřím, že později získaná videa ukáží více.
Dnes pár fotek G-miminek a brzy fotky z CACITu.

 

80ef0800-5128-4aab-b389-71d18845d62d.jpeg (270088 bytes)a49f977f-81d9-4827-a255-b4fc9e24cf59.jpeg (297982 bytes)3aae0b8b-a121-437f-88ca-0feb38cfe3e0.JPG (240184 bytes)

 

28.9.-2.10.2018

Novinka:

Vyrazili jsme s manželem, Cleuškou a Elmem do Maďarska. Změnit myšlenky, odpočinout si, zavzpomínat na totalitní dovolené u Balatonu, a tak…. Naši erdelové všude vzbuzovali pozornost, zdobili a ukazovali, jak má vypadat dobře vychovaný a ovladatelný pes. Byla to pohoda po všech stránkách a pokud o podobném výletu třeba do termálních lázní uvažujete, mohu jen vřele doporučit - PS. ochutnat víno je základ, Maďarsko není jenom Tokaj :-)!
A zpátky k erdelům: o KLSP a CACITu exotů jsem již psala, ke KLSP je ještě třeba dodat, že moc budeme držet palce také všem „von Erikson“, zejména tatínkovi brzkého vrhu G Cerberovi, dále jeho sestře Chicy, atd. atd. A ještě k Cerberovi - je to univerzální závodník: nastoupí nejen na KLSP dle IPO3, ale také na KFSP dle FH2. Jsme moc pyšní na takového tatínka :-)!

 

IMG_2085.jpg (718548 bytes)IMG_2137.jpg (836344 bytes)IMG_2136.jpg (637785 bytes)IMG_2088.jpg (647997 bytes)

 

25.9.2018

Novinka:

Děti vrhu F - Fay a Ferrari nezahálejí: Fay se pečlivě věnuje vývoji svých dětí ve svém bříšku. Včera jsem ji, cca dva týdny před velkou mateřskou událostí, upravovala: tato vždy sebevědomá holčička nyní pluje na lehce zasněném, hormonálním obláčku, nechala si obdivovat březí pupík a přikládat na něj dlaně, abych cítila ty krtečky v ní. Bylo nám oběma úžasně :-). Moc se těším na erdelátka a dle zpráv od zájemců nejsem sama :-).
Zato Ferrari má správné chlapské starosti a povinnosti: chodí do práce. Dnes za tou obranářskou vyjel s paničkou Aničkou do Duchcova za figurantem Janem Kunclem. Tento výlet byl součástí pečlivé přípravy na CACIT závod exotů o víkendu 6. a 7. října ve Stránčicích. Více najdete na klub. webu www.airedale-terrier.cz v sekci Akce. Spolu s Věruškou Kopencovou a jejím Kimem budou reprezentovat v kat. IPO3 erdely. Snad se ještě někdo přidá….?!?! Určitě to zajedu omrknout a hlavně držet palce. A zrovna tak budu intenzivně myslet na Renatu Hejčovou, která vyjede na divokou kartu na letošní, jubilejní KLSP v německém Sarstedtu - tam bohužel letos nemohu být a přitom je nahlášeno vskutku obrovské množství závodníků… Vyberte si Stránčice nebo Sarstedt a vyjeďte fandit také :-)!

 

e9bc54a4-6576-452e-a194-087f0a61c620.JPG (200453 bytes)2b2d2b07-8265-4db5-889d-b89bfb5c918a.JPG (135947 bytes)

 

6.9.2018

Novinka:

Dnes jsme nechali milovanou Berušku opustit náš svět a zase šťastně a bezbolestně lítat, skákat a dovádět v psím nebi. Chondrosarkom byl rychlý, agresivní a nekompromisní…. Jsem zoufalá…

 

5.9.2018

Novinka:

Dnes panička Pavlína Fulde vyrazila se svou Fay na ultrazvuk pro potvrzení březosti. A hurá! - za zhruba pět týdnů se narodí náš vrh G! Máme velikou radost a věřím, že i zájemci o naše miminka získali více klidu a jistoty :-).

 

26.8.2018

Novinka:

A léta běží, vážení… Jeden „chlapec“ a šest „holčiček“ vrhu C dnes slaví své deváté narozeniny….! Do gratulace jejich páníčkům jsem psala, že Céčkům přeji, aby z nich nebyli dědci a babky, ale zůstali čupr dětmi Finta-Star. Přírodu, ani čas neošálíme, ale i tak přeji hodně zdraví, pohybu, životní radosti do dalších let. Jo - a ještě jednu věc jsem psala do přání: nejkrásnější dárek k narozeninám je malý erdelí kamarád :-))…
Tak si hezky užijte oslavu - ostatně můžete úplně všichni: letošní novinkou je dnešní Mezinárodní den psů - podporujte erdely, kupujte erdely, milujte erdely!

 

7.+8.8.2018

Novinka:

Panička Pavlína Fulde vyrazila se svou fenou Fay Finta-Star za psím vyvoleným - Cerberus von Erikson - do Německa, mimochodem na německém mistrovství IPO skončil nakonec jako 28. ze 55 starrtujících, první mezi AT, body 94/82/83! Fay se trochu tvářila jako kudlanka nábožná (ve finále Cerbera nesežrala :-)), ale pak vše proběhlo naprosto v pořádku po oba dva dny. Teď už si jen držíme palce a za devět týdnů uvidíme, zda to byl výlet z kategorie plodných :-).

 

3.-5.8.2018

Novinka:

Nedaleko Berlína, ve Veltenu, probíhá VDH - Německé mistrovství IPO, také za účasti 5 AT, resp. jeden pes ze zdravotních důvodů nenastoupil. V této erdelí partě je také tatínek naší Berry - Ayk von Erikson a původně pro ni plánovaný ženich Cerberus von Erikson, loňský vítěz KLSP, který by měl zkraje příštího týdne nakrýt Fay (tak a hned se ví více o našich chovatelských plánech :-)) - vznikne tak náš externí vrh G. Moc všem erdelům držím palce, patří k početnější partě jiných plemen než NO a BO - dále také startují: 1 boxer, 1 holandský ovčák, 1 flanderský bouvier, 2 dobrmani, 5 rotvajlerů, 5 velkých kníračů a 1 kříženec (ovšem vypadající jako 100% BO).
Průběžné a závěrečné body můžete sledovat zde: https://vdh.caniva.com/event/2082/VDH-DM-IPO/resultAll

1.8.2015

Novinka:

Zatím nejteplejší den tohoto léta (běžně 37 °C), všichni schovaní, u vody, hledající stín a možnost schlazení. Ferínek a Anička, tedy Ferrari Finta-Star a Anička Brettschneiderová, na zkoušce :-). Člověk netuší, když se hlásí na tábor a zkoušky, co ho bude čekat. Zkouška už pro frajery - IPO2 + nejen drsné teplotní podmínky, ale i bonusově čistá hlína (či spíše hliněný prach) na stopě. Zkouška se dle mého stala jakýmsi testem chuti pracovat, nadání a fyzické kondice a v tom všem Ferínek obstál, zkoušku splnil na „dobře“ a já smekám před Ferínkem a moc gratuluji Aničce!!!

 

15.7.2018

Novinka:

Hodinku autem od domova máme vodní nádrž Nechranice, a tak jsme dnes vyrazili na průzkum s hlavním bodem programu: rehablitační plavání pro Berry. Berry plave prostě skvěle, je to vodní živel. Emílek a Cleuška se nenechali zahanbit a s chutí se přidali.

 

IMG_2110.jpeg (310529 bytes)IMG_2114.jpeg (368828 bytes)IMG_2113.jpeg (343719 bytes)

 

10.7.2018

Novinka:

Naše peripetie s ramenem nadále není u konce, mateřské aktivity tedy odsouváme. Ale i tak na štěňátka pomýšlíme: aktuálně probíhají přípravy k externímu vrhu G s Fay Finta-Star - více v sekci Štěňátka.

 

9.7.2018

Novinka:

Letošní erdelí LVT v Meziříčku byl zejména velmi chladný, zejména na začátku. Už ani nešlo o příjemné ochlazení pro radost psům, byla opravdu regulérní „kosa“, nočních osm stupňů v letní „papírové“ chatičce bylo lehkým bobříkem odvahy. Ač počty zúčastněných erdelářů lehce poklesly, těch z rodiny Finta-Star bylo pořád dost: Coffee, Cordie, Deanna, Doris, Dotty, Egbert, Elmo, Ferrari a Forever Dixie. Všichni se zúčastňovali výcviku a ti, co nastoupili do závěrečných závodů, i pěkně zazářili, tedy vyhráli!!! (jednalo se o poslušnost a obranu v jakémsi „mixu“ cviků dle přísl. řádů, startovaly i dvojice - každý její člen v jedné kategorii, stopaři vyhledávali v rámci StPr1): v kat. IPO Zdeněk Brázdil a Deanou, v kat. NZŘ Zdeněk Zinke s Dotty v páru s Jirkou Vladykou a Cidem Bohemia Terrano a ve stopařích (po pětidenním tréninku zcela nové aktivity v oblasti vyhledávání a rozlišování předmětů pod vedením Luďka Rady) vyhrál můj Elmo s Berry.
Tábor byl tradičně úžasný, už (zatím smutně) stříháme metr do toho dalšího…

 

_MG_5594.jpeg (209651 bytes)_MG_5601.jpeg (133852 bytes)_MG_5578.jpeg (236375 bytes)

_MG_5472.jpeg (156567 bytes)_MG_5478.jpeg (62572 bytes)

 

1.7.2018

Novinka:

Dnes malá vzpomínka na Mistrovství ATK v podobě fotky účastníků s AT CHS Finta-Star: zleva Anička Brettschneiderová s Epiphany a Ferrari, dále já a Elmo, Zdeněk Brázdil s Denny (Deanna) Sonička Śabacká s Erniem, Péťa Rezek s Coffee a Standa Šlejtr s Dixiem (Forever Dixie). Na fotce chybí Adam Brada a Felix. A samozřejmě moje Berry (Himbeere von Erikson) - je holt jiného původu :-).

 

_MG_3996_A.jpg (6123894 bytes)

 

Anička Brettschneiderová a Ferrari vyhráli kat. IPO1 a s fenkou Epiphany kat. FPr1.

 

_MG_3984_A.jpg (3681969 bytes)

 

Kategorie FPr3 byla naše: 1. místo Péťa Rezek a Coffee, 2. místo Zdenda Brázdil a Deanna, 3. místo Standa Šlejtr a Forever Dixie (4. místo Elmo, 5. místo dcera Epiphany: Epiphany Brettan, 7. místo Ernie)

 

_MG_3986_AAA.jpg (3854256 bytes)

 

17.6.2018

Novinka:

Vrh B dnes slaví své 11. narozeniny! Oslaví je 4 chlapečci a 2 holčičky, tedy parta už není kompletní, ale věřím, že se geny dlouhověkosti po mamince Dotty nezatoulaly a „Béčkům“ budu moci ještě vícekrát pogratulovat jako dnes: Hodně zdraví, hodně zdraví, hodně zdraví!!!!

 

23.5.2018

Novinka:

Jak jsem již psala v minulé novince, Berry měla úraz pravé, přední nožky, silně kulhala a naříkala. Aktuálně se nacházíme v období rekonvalescence po artroskopii ramenního kloubu, za dva týdny nás čeká další vyšetření pro kontrolu aktuálního stavu. Berry necvičí, pouze chodí na stále delší procházky na vodítku, od pátku jsme na erdelím LVT, kde už přidáme stopování a zejména velmi oblíbené plavání. Zatím nic neplánujeme, v závěru července jsme nahlášené na zkoušky, v srpnu by mohlo proběhnout krytí, ale vše je nyní otevřené, teď je téma zdraví jediné, co řešíme.

 

18.-20.5.2018

Novinka:

Ve Zbraslavi u Brna se konalo 7. mistrovství ATK a 13. ročník Memoriálu Dory Geblerové. Jako každý rok jsem se na erdelí klubové mistrovství velmi těšila. Nejvíc vždy na setkání s kamarády, se kterými se nakonec poměrně lehce loučím, protože je hned za měsíc uvidím na výcvikovém táboře - tam už je loučení výrazně horší…
Příprava Himbeere a Elma probíhala jaksi mimoděk: Berry připravuji na IPO2, takže nástup do IPO1 nebyl problém a Elmo stopuje běžně a rád - i jeho start v kategorii FPr3 byl poměrně automatický. Ve středu před mistrovstvím se jasně ukázal problém, který se tu nejspíš týdny sbíral: Berry začala kulhat na pravou přední nožku. Při její rychlosti, lásce k pohybu, frisbee, apod. to není žádný div. Pokus klidového režimu a bylinných analgetik bohužel nezafungoval, při pátečním tréninku po obraně a pár skocích skončila Berry s pláčem a balónkem v tlamičce ležící na zemi. Ihned jsem ji odhlásila ze závodu…. I Emílek si musel svou porci smůly musel vybrat: v loňském roce byl čtvrtý o jeden bod za třetím v pořadí, letos rovnost bodů se třetím místem, ale body za předměty rozhodly o 4. místu :-)! Mojí největší radost byla ta „chovatelská“. Z našich odchovů startovalo 8 závodníků, tedy celá třetina startovního pole. Moc všem gratuluji a děkuji za přípravu a start na tom největším, českém, erdelím závodě. A jak dopadli?

FPr1 - 1. místo - Epiphany a Anička Brettschneiderová

IPO1 - 1. místo: Ferrari a Anička Brettschneiderová
- 2 místo: Felix a Adam Brada

FPr3 - 1 místo: Coffee a Ing. Petr Rezek, Ph.D.
- 2. místo: Deanna a PaeDr. Zdeněk Brázdil
- 3. místo: Forever Dixie a Ing. Stanislav Šlejtr
- 4. místo: Elmo a já
- 7. místo: Ernie a Sonička Šabacká

 

12.+13.5.2018

Novinka:

Tento víkend, opět velmi teplý a slunný, znamenal pro Coffee a Péťu Rezka dvojitý nástup na zkoušku FH2. Již ve třetí sezóně pracují na kvalifikaci a účasti na německém, klubovém mistrovství stopařů - „KFSP“. Kofinka je děvče nadané, zodpovědné, pečlivě pro Péťu pracující a páníček má smysl pro kázeň, píli a disciplínu - bez těchto momentů takto „vysoká“ stopařina dělat nejde. A toto vše přineslo své ovoce: v sobotu u p. rozhodčího M. Ryneše 92 bodů a v neděli u p. rozhodčího V. Petráška 96 bodů!!! Fotky ukazují dobrou náladu po dobrém výkonu a také oddané oči erdelinky :-).
Vzhledem ke splněné zkoušce FH2 již na konci listopadu (92 bodů) maji Coffee a Petr podmínky kvalifikace splněny a mohou se zúčastnit KFSP, které se bude konat na konci října na zatím nezveřejněném místě.
V sobotu jsem také vyrazila fandit a podpořit tři erdeláře na VS MR dle ZVV3 do Volenice. Věruška Kopencová s Kimem (Quadro ad Gaudium Nostrum) a Jirka Zaňák s Vildou (Wilhelm von Erikson) nastoupili v první šestici na poslušnost hned ráno. Další časy jsem už nevěděla, a tak jsem nakonec vyjela jen tak s velkou jistotou, že nikoho z „našich“ na place neuvidím. Ještě doma mne mi přišly zprávy, že poslušnosti moc nedopadly a i Katka Komedová s Yasperem von Erikson na stopě neuspěli. A tak jsem erdeláře zastihla ve spíše neveselé náladě - v průběhu dopoledne vyrazili Kim a Vilda i na obranu a ani tam neziskali hvězdné body, to bylo velkým, nepříjemným překvapením. V tuto chvíli ještě výsledky neznám, ani na stránkách ČKS nejsou bližší info. Až budeme číst finální výsledky, podpořme v duchu tuto odhodlanou trojici, která se pilně chystala na tento výběrový závod a opět připomněla naše plemeno kynologickému světu. A věřte, že nás hodně lidí sleduje a registruje naše počínání, výsledky, úspěchy. Čím víc budeme vidět a nejlépe s jasnými výsledky, tím větší jsou naše šance dostat erdely mezi lidi, kteří je budou ukazovat dál…. Všem dnes zmiňovaným moc gratuluji a děkuji!

 

PHOTO-2018-05-12-10-49-55.jpg (195497 bytes)94455e45-cd97-4a85-a4a1-9c5396a57f9a.JPG (320075 bytes)9c5b3314-85fd-4839-904b-b19b91b16db1.JPG (274911 bytes)

 

5.5.2018

Novinka:

Dnes Berry složila zkoušku ZZO1 u paní rozhodčí R. Machové-Angelovové na 88 bodů. Chybky (žádné zásadní se nestaly, jen drobnosti) plynuly většinou z rychlosti Berry (kladina, přivolání, ...) nebo díky našemu zakotvení v IPO (překážky bez aportů :-)?). Nyní se věnujeme přípravě na Mistrovství ATK v kat. IPO1, v půli července nás čeká zkouška IPO2 a pak krytí…

 

30.4.2018

Novinka:

Dnes trochu z běžného života: jarní vlna úprav tu v salónu běží na plné obrátky, poklidnější období zatím neočekávám. "Kovářova kobyla chodí bosa", a tak na naše psy přichází řada v náhlých časovách skulinách, po večerech apod. Poslední neupravená zůstala Berry a evidentně jí již bylo velké horko. První fáze trimování nastala dnes - Berry se rozhodla pro zpestření v podobě držení velkého textilního balónu (díky menším prostorovým možnostem v salónu pro fotografování vypadá erdelinka trochu disproporčně až podivně :-)) a pak už s chutí ulehla na své hajátko (vidíte, že u nás v předsíni je nejedno a to nejsou vidět všechna :-).

 

IMG_1546.jpg (541398 bytes)IMG_9843.jpg (774104 bytes)IMG_9845.jpg (706584 bytes)

IMG_9846.jpg (788644 bytes)IMG_1544.jpg (555874 bytes)IMG_1545.jpg (558065 bytes)

 

29.4.2018

Novinka:

Zkouškové období jede a další úspěch F - chlapce je tu: Ferrari s Aničkou Brettschneiderovou složili u p. rozhodčího J. Tišla IPO1! Počasí opět připomínalo slunnou Florencii a Feri se s ním popral statečně. Aničko, moc gratuluji, vím, že jsi se přípravě věnovala opravdu poctivě a pečlivě!
Naši psi nastoupí příští víkend na "menší" zkoušky jen do počtu, Berušku čeká IPO2, ale zatím plánujeme další termíny, první pokus díky podmínkám na stopě nedopadl…

 

22.4.2018

Novinka:
Tento víkend se nesl již v ryze letním duchu, teploty šplhaly nahorů a prověřovaly pejsky (nejen) při výcviku. My s Beruškou jsme opět vyrazily na ranč Esadera nedaleko Písku, abychom společně s Aničkou Brettschneiderovou a Věruškou Kopencovou otestovaly připravenost Berry, Ferrariho a Kima v oddíle C na jarní akce. Erdelům figurant Milan Římek tradičně velmi chutnal a naše pokroky byly markantní - domů jsme se vrátíly unavené, špinavé a spokojené :-).
Dalším testem prošel Forever Dixie Finta-Star a jeho páníček ing. Standa Šlejtr. Pánové vyrazili v mateřské KK MSKS Luka nad Jihlavou na IPO2 a zkoušku složili! Dixa neomylně nastoupil vždy jako poslední a musel se poprat s horkem. Celá ta námaha byla korunována úspěchem a jistě i velkou radostí! Moc gratuluji, Stando, a těším se na viděnou již za necelý měsíc na Mistrovství ATK!

 

18.4.2018

Novinka:
Pět chlapců a jedno děvče se jmény od písmene E dnes slaví 7. narozeniny. Přeji všem dětem a jejich rodinám, ať je to sedmička šťastná, která přinese (nejen) další rok zdraví a radosti ze života. Užijte si dnešní den, pěkné procházky, dárky, dobrůtky!

 

15.4.2018

Novinka:
Felix Finta-Star složil se svým paníčkem zkoušku SPr1 na 77 bodů. Rozhodčí penalizoval mimo jiné hravý projev :-). Srdečná gratulace letí do Bratislavy!

 

1.4.2018

Novinka:
Příjemné Velikonoce všem! Přesunuli jsme se do Rakouska - manžel, já a erdelové Clea, Elmo a Berry. Babička Dotty zůstala na hlídání u kamarádů, Kačka reprezentuje svou VŠ v USA. Počasí je zde ryze aprílové a horsky proměnlivé: v pátek nás hýčkalo pilné slunce a vysoké teploty, aby v neděli přišlo ochlazení a silný vítr - jako v téměř celé střední Evropě. Se sněhem je to typické pro toto období: „nahoře“ zima, „dole" jaro. Dnešním cílem bylo potěšit erdely poskakováním ve sněhu. Vyvezli jsme tedy smečku do 2000 metrů nad mořem, vzali dva talíře a začalo to…! Berry tradičně vládla všemu sportování, ale i zarostlý méďa Elmo a nejvíce nahatá Clea neodolali a užívali si sněhu. Byla to radost pro nás všechny, pohodové odpoledne :-).

 

IMG_1973.jpg (449390 bytes)IMG_1976.jpg (381345 bytes)IMG_1980.jpg (631796 bytes)

IMG_1957.jpg (617313 bytes)IMG_1969.jpg (466175 bytes)IMG_1941.jpg (479129 bytes)

IMG_1956.jpg (601899 bytes)IMG_1960.jpg (311661 bytes)IMG_1952.jpg (552851 bytes)

IMG_1970.jpg (460638 bytes)IMG_1966.jpg (526045 bytes)

 

30.3.2018

Novinka:
Krásné 7. narozeniny, hodně zdraví a radosti ze života přeji dětem vrhu D! Šest slečen a jeden chlapíček fungují dle zpráv páníčků v naprosté pohodě a k obecné spokojenosti a z toho mám opravdu velkou radost.

 

26.3.2018

Novinka:
Moje milovaná Beruška (Himbeere von Erikson) dnes slaví 3. narozeniny. Je tedy opravdu dospělá - ona to nejspíš ještě neví: sice s mazáckým přehledem udržuje smečku v pozoru a své místo vpředu tvrdě nedá, ale jinak je nadále praštěná, trysková, odhodlaná, výborně naladěná, vyrovnaná, vstřícná, pohodová a na vše připravená. To vše ovšem spíš souvisí s jejím nastavením, životní jiskrou, chcete-li drivem…
Milá Berry, hurá do dalších dnů a let, za dalšími zážitky, radostmi, závody, zkouškami a i robátky :-)!

 

24.3.2018

Novinka:
Dnes se konala členská schůze České komory ATK, na které se tradičně zveřejňují výsledky klubové soutěže. Kompletní výsledky najdete v sekci Soutěž o AT roku na klubovém webu. Ač naše děti dosti stárnou (nejmladším dětem z vrhu F jsou čtyři roky a zde aktivní chlapci Ferrari, Felix a Forever Dixie dávají o sobě vědět a jistě ještě mnohé výsledky přinesou), stále máme svá želízka v ohni! Letos se zejména zadařilo Pavlovi Šabackému a Codymu - 3. místo v kategorii psů ve výkonu a Zdeňkovi Brázdilovi a Deanně - 3. místo v kategorii fen ve výkonu. Moc gratuluji!!!!
Raduji se z úspěchu mé Berry - 2. místo v kategorii fen ve výkonu a také Epiphany Brettan Pavla Joba - mladičké feny po Epiphany Finta-Star - 5. místo v kategorii fen ve výkonu. Věřím, že náš chystaný G-vrh přinese dost nadějných dětí, tak aby česká erdelí, práceschopná populace získala další posily.
A ještě malý dovětek: letos poprvé nebyla do soutěže přihlášena Coffee Péti Rezka. Tomu se říká odejít se ctí - a přitom Coffee nadále trénuje, skládá zkoušky a chystá se na další ročník německého, klubového, stopařského mistrovství. Coffee vyhrála 1. místo v kategorii fen ve výkonu od roku 2011 (tedy od svých dvou let) do roku 2016, tedy celkem šest let za sebou! Věřím, že toto je mimořádný počin, který ještě dlouho nikdo v ATK nepřekoná! Péťo, hluboká úcta a uznání!

 

23.3.2018

Novinka:
Dnes slaví naše babička Dotty neuvěřitelné 14. narozeniny! Přesně si pamatuji, jak jsem před rokem při stejné příležitosti psala: Dottka je zdravá, pohyblivá, nebere žádné léky, chodí na procházky, skáče do auta, jen ta hlavinka trochu zlobí. A to samé bych mohla napsat i tentokrát.. Dnes tedy jen stručně: Dotty, hodně zdraví, jen tak dál, ať tě život těší co nejdéle!

 

12.3.2018

Novinka:
Měsíc březen u nás přináší několikery narozeniny, prvními oslavenci jsou děti vrhu F - maminka Epiphany Finta-Star a tatínek Ferrari v. d. Weiler Burg. Pět chlapíčků a čtyři slečny dnes slaví své 4. narozeniny a já jim ze srdce přeji hodně zdraví, sportovního vyžití a radosti ze života. Páníčkové a paničky dělejte jim dnes pomyšlení :-)!

 

9.3.2018

Novinka:
Dnes Vás musím upozornit na super propagaci plemene - na výběrovou soutěž pro MR dle ZVV3, která se koná o víkendu 12. a 13. května ve Volenici, nastoupí tři erdelové!!!: Quadro ad Gaudium Nostrum a JUDr. Věruška Kopencová, Yasper von Erikson a Katka Komedová a Wilhelm von Erikson a Jirka Zaňák. Velmi šikovná (česko-německá :-)) parta může ukázat českému kynologickému světu, že erdelové umí a já jim moc moc držím palce!!!

 

23.-25.2.2018

Novinka:
Obranářský víkend se svazovým figurantem Milanem Římkem v areálu Esadera se díky silně mrazivému počasí proměnil v plnění bobříka odolnosti fyzické i psychické. Chatička, vhodná zejména pro letní pobyty, otevřela svou ledovou náruč a otestovala mne i Berušku.
Víkendu se také zúčastnili erdelí hoši Ferrari Finta-Star a Quadro ad Gaudium Nostrum (tedy Kim), kteří s sebou laskavě vzali paničky Aničku Brettschneiderovou a Věrušku Kopencovou. A tito tři šikulové vzbudili pozornost šupáka i diváků. Jejich nadání a um překvapily a udivené hlášky typu „No, já si snad koupím erdela“ nebo „Já tu komplikovaně řeším malinu a erdelové umí tohle….“ opravdu potěšily! Propagace plemene na 100%!
K Milanu Římkovi lze říct jen jedno: je prostě skvělý figurant a člověk, a tak jsme si trénink užívaly a rozhodně využijeme pro další vize a kroky v tréninku. Pokud vše vyjde, za dva měsíce vyrazíme na stejné místo za stejným figurantem zas. Věřím, že jaro bude výrazně přivětivější a na stolní „topítko“ lehce zapomeneme v novém apartmánu.
Fotky z práce nemám (pomoc Aničky u obran jsem rozhodně ocenila více než fotografování), tak snad dvě zmrzlé :-).

 

IMG_1473.JPG (637078 bytes)IMG_1475.JPG (668490 bytes)

 

7.2.2018

Novinka:
Poklidný čas, lehká příprava na sezónu, i web lehce spí…. Z našich společensko-výcvikových setkání s Aničkou Brettschneiderovou snad vznikne pěkná tradice, stihneme stopu, poslušnost, oběd i kávu… Dnes se přidal i Péťa Rezek. Stopy byly na sněhu, Coffee a Ferrari čuchali jako páni profesoři (já jsem trochu stávkovala a experiment jsem nepodstoupila), poslušnost jen lehká - chůze, odkládačky. Zato více prostoru vzniklo pro nekonečné erdelí lítání po zasněžených polích, Coffee, Berry, Ferrari a Elmo byli šťastní jako blechy. Chlapci jsou oba pohodoví a rozumní, tak nikdy k žádným šarvátkám nedochází. Péťa i Berry ukázali, jak jsou silní a odhodlaní při hrách s peškem a my s Aničkou jsme se náramně bavily.
A nakonec ještě pár fotek Berry a její lásky k hračkám. Děvče je naprosto nedestruktivní typ, naopak hračky oddaně a nekonečně drží v tlamě, občas je zlehka pomačká a sladce i s nimi upadá do útlumu :-).

 

IMG_1429.JPG (394305 bytes)IMG_1430.JPG (417675 bytes)IMG_1431.JPG (515922 bytes)IMG_1432.JPG (518625 bytes)

IMG_1433.JPG (503872 bytes)IMG_1407.JPG (464100 bytes)IMG_1408.JPG (474882 bytes)IMG_1410.JPG (524827 bytes)

IMG_1428.JPG (413622 bytes)

 

15.1.2018

Novinka:
Dnes jsem mluvila s páníčkem Denny (Deanna Finta-Star) Dr. Zdeňkem Brázdilem. Dozvěděla jsem se nejen pracovní plány na jaro t. r., ale také o super úspěších z podzimu loňského roku: složené zkoušky ZPS1 a FH1! Mám velkou radost a hned jsem doplnila tabulku úspěchů odchovů :-)! Věřím, že výsledky snažení loňského roku přinesou této dvojici pěkné umístění v klub. soutěži - nyní běží čas pro hlášení výstavních a pracovních výsledků ing. Renatě Hejčové - více na klub. webu v sekci Soutěž o AT roku. Zdendo, moc gratuluji!

 

3.-4.1.2018

 

Novinka:
V tyto dny nás vyslal laboratorní test na hladinu progesteronu za ženichy do Německa. Cesta to byla nakonec dlouhá, náročná a bohužel i neúspěšná. Starší ženich už zestárnul zcela a krytí bylo nad jeho síly, mladý ženich zase moc rychlý a zbrklý…. Musela jsem se rozhodnout - přijet třetí den zas (350 km tam a zpět, za celé dva dny jsme najeli 1200 km), řešit páteční povinnosti,... Já nakonec ve všem našla to správné a uznala jsem, že Berry je ještě mladá a mateřství nám zastaví sportovní vývoj v nesprávném čase. Rozhodla jsem se nic už nelámat přes koleno a akci ukončit. Hned mi hlavou jely jarní plány… Teď se těším na přípravu na další zkoušky, na mistrovství ATK a pečlivé nové procházení „svatební databáze“, abychom v červenci vyrazili zas.